GÖDENCE FOTO
GALERİ


HURMA ZEYTİNİ ERKENCE’NİN SIRRI
HURMA ZEYTİNİ ERKENCE’NİN SIRRI Gödence, deniz seviyesinde 500 metre yüksekte , deniz rüzgarlarını hem Kilizman hemde Seferihisar üstünden alan özel bir mikro klimaya sahip köylerimizden biridir. Erkence zeytini halk dilinde HURMA zeytini olarak bilinir. Erkence zeytini, Yarımadanın (Urla,Seferihisar, Çeşme ve Karaburun ) özgün çeşididir. Tane zeytindeki yağ veriminin yüksekliği,keskin meyve aroması,antioksidanlarının yüksekliği, zeytinyağındaki sarı tonun zenginliği Erkence’nin karekteristik özelliğidir.
Ancak Erkence’nin esas gizi, Phoma Olea mantarıyla yaptığı işbirliğinde yatar. Özellikle sonbaharda, Ekim aylarında ılık ve çiğ yağışlarının bol olduğu gecelerde, phoma olea mantarı Erkence zeytin tanesinin içine girerek, tane zeytinin içindeki karasuyu parçalar. Tabiat ana bu ayrıcalığı sadece Erkence zeytinine ve denize yakın olan Yarımada nın bazı yörelerine vermiştir. Phoma olea mantarı tarafından karasuyu parçalanmış ve emilmiş olan Erkence zeytini hafif buruşuk, koyu kül renklidir.Zeytin tanesinin meyve acılığı yoktur, hemen yenilebilecek bir kıvamdadır. Tuz diyeti olan tüketiciler için bu önemli bir zeytin çeşididir.
Erkence’nin diğer önemli özelliği, phoma olea mantarının zeytin karasuyunu parçalayıp yok ettiği için zeytinyağı üretimi sırasında çevreye attık karasu bırakmaz.Bu nedenle,diğer zeytin çeşitlerine göre çevresel kirliliği daha azdır.

 
     
 
Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi © 2009 Tüm Hakları Saklıdır.